2015. április 11., szombat

Posztolj verset!

Ma van a költészet napja, József Attila születésnapja, eme nemes alkalomból fogadjátok szeretettel az alábbi verset:


Szabó Lőrinc
 
Nyitnikék
 
 
Alszik a hóban
a hegy, a völgy;
hallgat az erdő,
hallgat a föld.

Mikor legutóbb
jártam itt,
nyár nyitogatta
pipacsait,

a nyár nyitogatta,
temette az ősz;
és volt, aki vesztett,
és nincs, aki győz.
Lombnak, virágnak
nyoma sehol,
fekete csontváz
a fa, a bokor,

s halotti csipke
a díszük is,
az a törékeny
tündéri dísz,

mit rájuk aggat
éjszaka
fehér kezével
a zuzmara.

Alszik a hóban
a hegy, a völgy,
hallgat az erdő,
hallgat a föld.

Egyszerre mégis
rezzen a táj:
hármat fütyül
egy kis madár.

Háromszor hármat
lüktet a dala,
vígan, szaporán,
mint éles fuvola.

Az a fuvolás
a Nyitnikék!
Már kezdi is újra
az énekét:

kék füttyre mindig
'kvart' lefelé:
nem sok, de örülni
ez is elég.

Nyitni kék, fütyüli,
nyitni kék,
szívnek és tavasznak
nyílni kék!

Nyitni, de - nyitni,
de - nyitni kék!
Fütyülöm én is
énekét.

Nyitni kék, fütyüli,
nyitni kék,
a telet bírni
illenék!

Bírni és bízni
illenék!
Fütyül és elszáll
a Nyitnikék.

Nyitni kék! –
fütyülök utána
s nézek az eltűnő
madárra.

Nyitni kék, fütyülöm,
nyitni kék,
hinni és bízni
kellenék,

mint az a fázó
kis madár,
aki sírja, de bírja,
ami fáj,

akinek tele rosszabb,
mint az enyém,
és aki mégis
csupa remény.

Nyitni kék, indulok,
nyitni kék,
fog az én szívem is
nyitni még.

Nyitni kék! Ébred
a hegy, a völgy,
tudom, mire gondol
a néma föld.

Ő volt a szája,
a Nyitnikék,
elmondta a holnap
üzenetét:

a hitet, a vágyat
fütyülte szét,
kinyitotta a föld
örök szivét:

fütty-fütty-fütty, nyitni kék,
nyitni kék –
Nyisd ki, te, versem,
az emberekét!
 

2015. április 10., péntek

Sakura ünnep

Az ELTE Füvészkertjében már hagyománnyá vált a Sakura ünnep megrendezése, idén április 11-12-én és 18-19-én várnak mindenkit szeretettel.

Korábban már szemeztem a haiku* író versenyükkél, végül neveztem is rá, melynek témája a simogatás volt, bár nem nyertem vele, de megosztom veletek:
 
Levél cirógat,
szirmok szállnak szerteszét,
hervadó világ.
Forrás.
A győztes versek itt olvashatóak.

*- haiku: a japán költészet jellegzetes formája, természeti képeket leíró, cím és rím nélküli, 17 szótagos (5-7-5), rövid költemény, csattanóval a végén.

2015. április 9., csütörtök

Pörgettyűből fülbevaló

A madaras áruház SpongyaBob promóciója kapcsán a pénztáraiknál 4000 Ft- onként kapunk 2 db pörgettyűt ajándékba és 50 féle mintával találkozhatunk náluk. Én is dolgoztam a promóció népszerűsítésében arcfestőként és egyik alkalommal ezzel a fülbevalóval jelentem meg:

 
Nagy sikerem volt vele a gyerekek körében, ezért gondoltam, hogy megmutatom nektek is, mert pikk- pakk el lehet készíteni! Még tarta az akció - április 22-ig be lehet szerezni néhányat az elkészítéshez.

Amire szükség volt:
- 2 egyforma pörgettyű
- 1 vastag varrótű
- gázláng
- kombinált fogó
- 2 fülbevaló akasztó
- 2 szerelvény karika a pörgettyűhöz

Elkészítés:
A fogóval megfogjuk a varrótűt és gázlángon felforrósítjuk, majd a pörgettyűket átlyukasztjuk vele. A lyukakba kerül egy-egy karika és azzal helyezzük az akasztóra. Kész is! Villámgyors és mutatós. Amennyiben zavar minket a hátoldalán található felirat, akkor fessük/fújjuk le festékkel vagy csak színezzük át alkoholos filccel és már el is tűnt ;) Jó szórakozást hozzá!

Amint lesz Csiguszosból duplám, akkor tuti készülni fog még egy füles az tuti, mert Csigusz a király! :D

2015. április 8., szerda

Húsvéti kacsa süti

A sok- sok finomság mellett ez volt az egyik ami a mi húsvéti asztalunkra került. Bár nyuszival terveztem kivitelezni, de a nyuszi kiszúrómnak igen vékonyka kis lábai vannak, így kiszúrásnál rendre eltörtek :( Úgyhogy maradt a vaskosabb kacsa forma, de szerintem így is cuki az eredmény. Az eredeti recept és az ötlet innen származik. Ünnepenként változtatható a minta pl. Karácsonykor fenyőfa, Bálint napra szív, stb. ;)


Hozzávalók:
Kakaós tésztához:
- 18 dkg liszt
- 3 tojás
- 16 dkg cukor
- 18 dkg margarin
- fél kk sütőpor
- 1 csipet só
- 5 dkg kakaópor

Diós tésztához:
- 18 dkg liszt
- 3 tojás
- 16 dkg cukor
- 15 dkg margarin
- fél kk sütőpor
- 5 dkg darált dió
- 1 csipet só

Elkészítés:
Először a kakós tésztát állítjuk össze. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd fokozatosan adagoljuk hozzá felváltva az olvasztott margarint a sütőporral elkevert liszttel és a kakóval meg csipet sóval. Egy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük (nálam ennek mérete 30*40 volt), amjd 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük. A kész tésztát kihűtjük, lehúzzuk az aljáról a sütőpapírt, végül a kacsa formájű sütikiszúróval annyi kacsát szaggatunk, amennyit csak bírunk.
 
 
A diós tésztával hasonlóan járunk el: a tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd fokozatosan adagoljuk hozzá felváltva az olvasztott margarint a sütőporral elkevert liszttel és a darált dióval meg csipet sóval. Egy szögletes kenyér formát kikenünk margarinnal és meghintjük liszttel, ebbe csoragtunk egy keveset a diós tésztamasszából, majd én erre sorakoztattam fel a kacsa formákat egymás mellé a forma egyik végétőla  másikig fejjel lefelé állítva. Ezután a maradék diós tésztával beborítottam a kakaós piskótadarabokat. Így ment a 180 fokra előmelegített sütőbe 30 percre. Tűpróbával érdemes ellenőrizni mielőtt kivesszük.
 
Felvágásokor előbukkannak a kacsák :D
 
Remélem mindenkinek kellemesen teltek az ünnepek! :)
 

2015. április 2., csütörtök

Eredményhirdetés

Köszönöm nektek, hogy ilyen sokan jöttetek játszani a blog 2. születésnapja alkalmából! Igyekszem megfogadni a jótanácsokat, sokat segítettetek a döntésben.
Ilyen nagy érdeklődés még nem övezte egyik nyereményjátékot se nálam és ez külön megmelengette a szívemet! :D
 
Nem is szaporítom tovább szót, jöjjön most a sorsolás és annak eredménye:
 
 
Gratulálok Barbinak a Csibekalandok blog írójának! Kérlek küldd el nekem emailben a postacímedet, hogy minél előbb tudjam küldeni neked a kis csomagot és ne feledd, hogy a fakanálra még kerül egy egyéni minta pirográffal, ehhez kérlek küldj nekem egy általad kiválasztott minta kérést is pl: süni, muffin, virág, vagy felirat...

Kellemes húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek!

2015. március 25., szerda

9. szakácsmustra - Zebra torta pezsgőkrémmel

A mostani forduló Fűszermáni Gabinak köszönhetjük, aki Lajos Marit szemelte ki nekünk szakácsnak, megkóstolásra. Remek választás, ugyanis Lajos Marinak saját weboldala van, így van miből válogatni bőven! Én mégis egy könyvéből választottam tortát, ugyanis Tesóm szülinapja márciusban van, tehát a feladat adott volt, már csak a megfelelő receptet kellett megtalálni, amit a 66 torta című könyvéből merítettem. Erre a receptre pedig Ízemlékek hívta fel a figyelmemet. Pé rengeteget segített a kivitelezésnél, mert néhol többkezes  a művelet, de tényleg ;P
 

Hozzávalók: (26 cm- es tortaformához)
 
Piskóta:
10 dkg étcsokoládé
10 dkg étkezési keményítő (ha nincs akkor liszt is jó)
16 dkg finomliszt
6 evőkanál langyos víz
6 db tojás
16 +10 dkg cukor
1 citrom reszelt héja
csipetnyi só

Pezsgő krém:
1,5 csomag zselatin port
6 tojássárgája
12 + 3 dkg cukor
1,5 + 1,5 dl félszáraz pezsgő
1 citrom reszelt héja
2 tojásfehérje
3 dl tejszín

Csokilikőr zselé:
0,5 csomag zselatin por
2,5 dl csokilikőr
 
Díszítéshez:
1,5 dl tejszín
1 ek cukor
0,5 csomag habfixáló
dr. Oetker csoki szívek
 
 
Elkészítés:
Lépésről lépésre követtem Ízemlékek leírását, így nem másolnám be ide ismét, nézzétek meg nála. Remek fázis fotókat is találtok hozzá.  Annyi az eltérés nálam, hogy tojáslikőr helyett én csokilikőrt használtam és lap zselatin helyett pedig zselatin port, amit folyadékban fel kellett forralni nem pedig vízbe beáztatni, kicsavarni, végül kihűteni langyosra és úgy belekeverni a masszákba. Én nem készítettem csoki korongokat dekorációhoz, hanem boltban vásároltam kész csoki szíveket, ezzel is egyszerűsítve a folyamatot.
 
 
Nekem kicsit balesetes lett a végeredmény, mert elmértem a piskótalapok méretét a peremére, túl magas lett, így kicsit toldott- foldott lett az oldala egy szakaszon, ezért itt a tojáslikőr zselé fele a torta oldalához kifolyt. Szerencséer egyenletesen eloszlott körben és nem csak egy két helyen látszik,  bár az eredmény így is szépséges, de én tudom, hogy mégsem tökéletes, másoknak szerencsére ez nem tűnt fel ;) Elsőre azt gondolom remek lett így is, mert bár már csináltam néhány macerás tortát korábban is, de ez viszi a prímet, csak nagy türelemmel szabad nekiállni! Az íz élmény remek, ráadásul csodásan látványos, bár a csokilikőrtől durván alkoholos a végeredmény, szóval sziugorúan csak felnőtteknek ajánlott!
 

2015. március 24., kedd

Padlizsános húsgolyók

No, ez amolyan mindent bele étel, lássuk mi van otthon alapon elkészítve, ami isteni lett, máskor is készülni fog nálunk ;) Mindenkinek csak ajánlani tudom!


Hozzávalók: (3- 4 főre)
- 1 nagy padlizsán
- 2 dl főzőtejszín
- só, bors
- 6 dl víz
- 1 ek liszt
- 2 ek mustár
- 1 kk dijoni mustár
- 1 ek cukor
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 kk citromlé

Golyókhoz:
- 50 dkg darált pulyka
- só, bors
- majoranna
- fél fej vöröshagyma felkockázva
- 2 gerezd fokhagyma
- kevés zsiradék (nálam kókuszolaj)

Körethez:
- 1 bögre hántolt árpa (lehetne búza is, mi kicsit unjuk már a rizst)
- 1 ek vegeta
- só
- 2 bögre víz

Elkészítés:
Az árpát egy éjszakára beáztatjuk. Leöntjük az áztató vizet, majd felöntjük a dupla mennyiségű vízzel, hozzáadjuk a sót és a vegetát, így főzzük fedő alatt, kevergetés nélkül, míg az összes vizet fel nem szívja és teljesen meg nem puhul.
 
A húsgolyókat ÍGY készítjük el.
 
A szószhoz a padlizsánt megpucoljuk felkockázzuk, sózzuk, borsozzuk és egy sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, majd némi kókuszolajat is teszünk alá, így sütjük 180 fokon 20- 30 percig. Miután kivettük a sütőből felöntjük egy edényben 6 dl vízzel és puhára főzzük a fokhagymával együtt, végül kézi kruplinyomóval szétnyomkodjuk kissé, amúgy rusztikusan. Ízesítjük mustárral, citromlével, cukorral és ha szükséges sóval, borssal is. A tejszínt a liszttel elkeverjük, így adjuk fokozatosan a padlizsános masszánkhoz. Kis vízzel még hígíthatjuk, ha szükséges. Ehhez adjuk hozzá a húsgolyókat és együtt is rotyogtatjuk még 5 percig.  A főtt árpával kínáljuk.

2015. március 23., hétfő

Bloggerinák praktikái - Játék Dittinél

Ditti játékra hívott minket, így jókívánság gyanánt én is jönnék néhány trükkel, ami segíti a házimunkát :)

1. Utálok vasalni, így ha tudom elkerülöm: a ruhákat azonnal kiveszem a mosógépből, amint lejár a mosás és alaposan kirázom őket, majd szépen gyűrődésmentesen összehajtogatom mindet - a pólókat/nadrágokat fel is csavarom és így hagyom kicsit simulni 5- 10 percig, csak utána teregetek. A függönyöknél az a trükk, hogy kézzel mosom őket és kicsavarás nélkül függesztem ki száradni mindet sok- sok csipesszel, a tetejüknél rögzítve.

2. A kifacsart citrom héját nem dobom ki, hanem beteszem a hűtőbe, hogy magába szívhassa a kellemetlen, nem kívánatos szagokat. Így mindig friss és illatos marad. Csak miután elvégezte a dolgát utána dobom ki még mielőtt bepenészedne ;)
 
3. A mosógép tisztántartásához én ecetet és szódaikarbónát használok, mégpedig úgy, hogy a gépbe öntök fél üveg ecetet, majd a mosóportartóba szórok egy zacskó szódabikarbónát és így indítok el egy üres mosást 90 fokon. Gyönyörűen leszedi a lerakódásokat és a vízkövet is. Makacs szennyeződéseknél ismételjünk.

Kíváncsian várom a többiek tippjeit és türkkjeit! :D
 

2015. március 16., hétfő

Blogszülinapi játék ajándék

Íme az ajándék, ahogy ígértem, remélem nektek is tetszik. Már mostanra is sok jó tanácsot kaptam tőletek és ettől repes a szívem, igyekszem mindet megfogadni idővel :)  Még április 1-ig várom a véleményeiteket. Gyertek velem játszani! Játékszabály ITT.


A nyereménycsomag tartalma, amit a résztvevők között fogok kisorsolni:
- 3 db matyó/kalocsai mintás kitűző
- 1 db rainbow loom karkötő
- 1 db dekorgumi süni hűtőmágnes
- 12 db szív alakú szilikonos muffin forma
- 1 db "virág a cserépben" alakú szilikonos kenőecset tálkával
- 1 db pirográffal díszített fakanál egyéni mintával, amit a szerencsés győztes fog kiválasztani ;)
- 4 db mini dekoráló sablon

2015. március 13., péntek

Medvehagymás pogácsa

Az idei szezon első medvehagymás receptje következik :D Az ihlet innen érkezett.


Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 20 dkg mangalica zsír
- 1 tojás sárgája
- 1 ek cukor
- fél csokor medvehagyma felaprítva
- só
- 1,5 dl langyos tej
- 1 cs élesztő
- 2 ek tejföl

Tetejére:
- 1 tojás fehérje
- 1 ek tejföl
- szezámmag

Elkészítés:
A tejben feloldjuk a cukrot és hozzáadjuk az élesztőt, így pihentetjük meleg helyen 15 percig. A többi hozzávalót egy tálba öntjük és mikor az élesztő felfutott azt is hozzádolgozzuk, méghozzá kézzel. Jól átgyúrjuk, majd egy lisztezett edényben légmentesen lezárva 30- 40 percig kelesztjük. Lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, majd a tetejét egy éles késsel berácsozzuk, ezután kiszaggatjuk. Kicsit az oldalukat kézzel meghengergetjük, utána egy sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk őket egymástól néhány ujjnyi távolságra. 10- 15 percig ismét pihentetjük őket. Végül megkenjük a tetejüket a tejfölös fehérjével és megszórjuk szezámmaggal. A sütőt 180 fokra előmelegítjük és aranybarnára sütjük őket 20- 25 perc alatt. Nálunk nagyon gyorsan fogyott!



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...